Domácí chov hadů


            Novinky na webu:         Dodány nové reference        od spokojených majitelů.        Dále nové video z pořadu       Rady ptáka Loskutáka                                    

guttata

Jakého hada si domů pořídit

Hadů, které si můžeme pořídit domů a úspěšně je doma chovat je velké množství. Vše záleží na daném chovateli pro který druh se rozhodne.

Pokud se již jedná o zkušeného chovatele tak ten výběr není až tak složitý, protože jeho zkušenosti již dávají předpoklad pro chov i náročnějšího druhu.

Co se začínajících chovatelů týče tam ten výběr je složitější. Když pomineme vzácnější a méně obvykle chované druhy lze k běžnému domácímu chovu doporučit 4 druhy:

Python Regius - Krajta Královská

Boa Constrictor - Hroznýš Královský

Elaphe Guttata - Užovka Červená

Lampropeltis - Korálovky

U všech těchto druhů samozřejmě existuje spoustu poddruhů a to zejména podle místa výskytu, různého zbarvení atd...

Pokud vezmeme v úvahu druh Python tak asi nejznámější poddruh této krajty je Morelia Viridis - Krajta zelená, ale i těch je více druhů a liší se hlavně podle místa výskytu a tím i zbarvením. Tyto však nejsou pro začátečníka příliš vhodné, jejich chov je náročnější už proto, že vyžadují velkou vlhkost.

Všeobecně se dá říci, že pro naprosto začínající chovatele jsou Python Regius i Boa Constrictor vhodnými hady i když je třeba si uvědomit, že jejich délka v dospělosti (u hroznýše v běžných domácích podmínkách běžně přes 2,5m) a svalnaté tělo může budit velký respekt a je třeba zacházet s těmito hady velmi opatrně.

Oproti tomu hadi rodu Lampropeltis jsou poměrně malí (v dospělosti kolem 90cm) a jsou k chovu začínajicích teraristů daleko vhodnější. Jen je třeba si uvědomit, že pokud se rozhodnete (a většina se časem stejně tak rozhodne) si pořídit další Lampropeltis do téhož terária může se vyskytnout u tohotu druhu občasná kanibalita. Nemá na to vliv, když si řekneme, že pokud budou nažrané tak se to stát nemůže - není to pravda prostě se to stává.

Nejvhodnější

Jako nejvhodnější se mi jeví pro chov začínajících hadařů jednoznačně Elaphe Guttata. Zdaleka není tak velká a mohutná jako hroznýši a na chov je naprosto nenáročná. Někomu by se mohlo zdát, že chovat "jen" užovku nemá ani cenu. Chci Vás, ale upozornit, že to není v žádném případě pravda. Jsou to krásně zbarvení a klidní hadi s mnoha barevnými poddruhy jako například Amelano, Anery, Snow atd...

Jen si dávejte pozor kde Vašeho prvního hada koupíte. Pokud se rozhodnete jít do běžného zverimexu tak sledujte prodávajícího jak se k Vámi vybranému jedinci chová. Já jsem viděl jak prodavačka sahala pro malou asi 30 - 40cm dlouhou guttatu, která byla silná asi jako tkanička do bot v mohutných rukavicích "aby ji snad takto mohutný a velmi nebezpečný had neublížil" a na můj dotaz zda se jedná o samici či samce mi řekla, že je ještě velmi malý, že se to pozná nejdříve po roce života. Tak z takového zverimexu rychle pryč!