Ruční rozkrmování mláďat
Všeobecně se dá říci, že většina mladých hadů příjímá svoji první živou potravu bez problémů. Jsou však případy kdy mladí hadi živou potravu odmítají a mi je musíme ručně rozkrmit a tím je příjímat živou potravu naučit. Největší procento těch, ktěří potrvu odmítají je rod Lamoropeltis ( korálovky). Vzhledem k tomu, že tyto mláďata mohou měřit i pouhých 15 cm a jsou velice tenké je toto rozkrmování piplavá práce, která vyžaduje i trochu trpělivosti. Ale odmítat potravu mohou i jiné druhy.
Ze zkušeností doporučuji ze začátku krmit v malých plastových krabičkách tak, aby had nemusel potravu dlouho hledat. Pokud po prvním svleku mládě nepříjme jednodenní holátko myši, vyzkoušíme to druhý den, pokud opět nereaguje vyčkáme cca 4 dny a opět vyzkoušíme holátko. V případě neúspěchu musíme přikročit k nasřihávání holat.
Naříznutí nebo nastříhnutí holat není až tak složitý proces a je to poslední pokus před ručním rozkrmováním. Hole nejdříve usmrtíme a po
té ostrým nožem nebo nůžkami na bříšku a na hlavě nastřihneme a opět dáme do malé plastové krabičky a přidáme hada.
Tímto nastřihnutím se pokoušíme u hada pomocí jeho pachových vjemů vydráždit k tomu, aby hole pzřel. Nutmo dodat, že většinou je tato metoda úspěšná.
K ručnímu rozkrmení přistupujeme až po té, co selhaly veškeré výše popsané metody. Usmrcené holátko rozstříháme na menší kousky. Hada držíme za hlavou a malým, ale tupým nástrojem opatrně otevřeme tlamičku. Kousky naporcovaného holete nacpeme hadovi do tlamy (můžeme je před tím namočit, aby šlo lépe do žaludku). V případě, že začne sám polykat chvíli vyčkáme a dáme další kousek. V opačném případě tupým nástrojem posuneme dále do těla a opatrně prstem vmasírujeme kousek toho holete co nejdál a takhle pokračujeme, dokud není hole zkrmeno.
Před každým krmením se nejdříve pokoušíme dát hole živé nebo nastřižené až po té krmíme ručně. Po cca 3 - 4 ručním krmení necháme 3 týdny vyhladovět, po té by měli brát již alespoň nastřižená holata.