Domácí chov hadů


            Novinky na webu:         Dodány nové reference        od spokojených majitelů.        Dále nové video z pořadu       Rady ptáka Loskutáka                                    

boa

BOA CONSTRICTOR IMPERATOR Honduras-Nikaragua

Chov hroznýšů královských patří u nás mezi velmi rozšířený. Mezi těmito hroznýši jsou však rozdíly a to jak ve zbarvení tak v chování ale také ve velikosti. Tyto rozdíly jsou převážně způsobeny místem jejich přirozeného výskytu. Vzhledem k rozsáhlému výskytu jejich domoviny - většina Jižní a Střední Ameriky jsou rozdíly mezi jedinci velmi různorodé.
Jedinci v mém chovu jsou F2 generace s čistého a nekříženého chovu.

Při dodržení základních pravidel není problém s jejich chovem a případným odchovem. Lze ho doporučit všem chovatelům se základními znalostmi.

Český název: Hroznýš Královský.
Velikost: V domácích podmínkách nepřesahuje cca 250 cm.
Velikost terária k chovu: Doporučuji minimálně 170x70x70 cm.
Výskyt v přírodě: Pohoří mezi Hondurasem a Nikaraguí.
                                                                                                                                                                                           Další fotografie BOA C. I.

Z vlastních zkušeností mohu říci, že se jedná o naprosto nenáročného jedince, který nemá problém pokud si ho bereme do rukou. Při dodržení základních podmínek jde o klidného a nekousavého jedince.

Základem je zabezpečení vhodného terária s dostatečnou teplotou a vlhkostí. Nesmíme zapomenout ani na zabezpečení terária, protože hadi se velmi rádi přisají na posuvná skla, poté je pohodlně odsunou a nás čeká jen pohled na prázdné terárium.

Teplota by se měla pohybovat kolem 28°C a to tak aby na jednom místě v teráriu byla teplota vyšší a na jiném nižší, v noci by měla být teplota cca 20°C - 24°C. Co se vlhkosti týče není třeba rosit denně, ale stačí jednou až dvakrát týdně. Pro udržení potřebné vlhkosti postačí, když miska s vodou bude umístěna pod žárovkou, která bude zároveň sloužit jako vytápění. Můžeme do terária přidat topný kamen případně nějakou topnou rohož.

U těchto hadů je možné se časem pokusit i o úspěšné rozmnožení. Pohlavní dospělost je u hroznýšů cca v 3 - 4 letech života. K případnému páření není třeba klasického zimování, ale postačí pouze zhasnutí světel v teráriu.

POZOR I to tak zvané lehké zimování má svá pravila, která je třeba dodržet a to alespoň postupné snižování světla a tepla v teráriu. Více najdete v sekci Užitečné rady

Gravidita u hroznýšů trvá cca 3,5 až 5 měsíců. Po této době rodí samice, živá mláďata spolu s vejci, která jsou však neoplozena. Po prvním svleku můžeme začít krmit. Většinou s příjímáním potravy není problém. Pokud bude potravu několikrát odmítat musíme sami ručně hádka rozkrmit. Jak rozkrmit se dozvíte v sekci Užitečné rady