Domácí chov hadů


            Novinky na webu:         Dodány nové reference        od spokojených majitelů.        Dále nové video z pořadu       Rady ptáka Loskutáka                                    

guttata

Zimování

Pokud nechceme hady pářit není zimování nutné. Pro úspěšné stimulování páření je zimování vhodné. Je tedy jasné, že hady ze subtropů nezimujeme. U guttát je naopak zimování před samotným pářením velmi vhodné.

Samotné zimování musí být pozvolné tak aby jsme hadovi spíše neublížili. Musíme dodržet jednotlivé kroky abychom jeho domovinu co nejvíce připoměli.
Zde jsou kroky, které jsou potřeba dodržet k úspěšnému zazimování:

    Po posledním krmení vyčkáme cca 14 dní. Po této době postupně snižujeme teplotu a osvětlení. Toto snižování světla a teploty by mělo také trvat dalších cca 14 dní. Tyto termíny bychom měli dodržet aby se had před samotným zimováním dokonale vyprázdnil a nedošlo k zahnívání zbytku potravy v jeho těle když se vlivem snížení teploty téměř jeho metabolizmus zastaví.

    Samotné zimování probíhá od 1 do 3 měsíců a hada umístíme do menšího terária cca 40x30x30 cm. Někteří chovatelé používají plastové bedny s odvětráním podobných rozměrů. Já takové nemám a plně dostačuje toto menší terárium. Teplota v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí mezi 12 - 16 oC a měla by to být místnost tmavá a klidná. Při zimování by teplota neměla klesnout pod 10 oC.

    Po skončení zimování postupně opět zapínáme světla a topení až do plného svitu a plné teploty. Tento proces by měl trvat cca 14 dní. Až po této době můžeme začít krmit.

Někteří chovatelé používají občas tzv. lehké zimování pouhým zhasnutím světel případně vypnutím vytápění, ale hada ponechávají v normálním pokoji. Vzhledem k tomu, že v obývacím pokoji stejně na zimu teplotu zvyšujeme tak pouhým vypnutím světel a vytápění teplotu o moc nesnížíme.