Domácí chov hadů


            Novinky na webu:         Dodány nové reference        od spokojených majitelů.        Dále nové video z pořadu       Rady ptáka Loskutáka                                    

guttata

Vybavení terária

Terárium je třeba správně vybavit podle potřeb námi chovaného hada tak, aby se tam cítil příjemně a zbytečně se nestresoval a nebo aby mu nechybělo ze své domoviny.

V první řadě je třeba zvolit správnou velikost terária. Tu volíme dle velikosti chovaného jedince. Třeba u guttát je pro dospělého jedince plně postačující velikost cca 80x40x40 cm.Samozřejmě pokud budeme chtít chovat nějakého stromového hada, třeba Krajtu zelenou (Morelia Viridis) je třeba zvolit terárium podstatně vyšší.
                                                                                                                            "Další fotografie TERÁRIÍ". »

Velmi vhodné je pokud jsou stěny terária alespoň částečně plastické, aby se had i po nich mohl občas pohodlně plazit. Samozřejmostí je nějaké to osvětlení, které slouží i jako vytápění terária. Proto osvětlení volíme v závislosti na velikosti celého terária. Had by měl mít možnost si zvolit v teráriu i chladnější místa, proto tepelné zdroje je nutné volit tak, aby v teráriu vznikaly tepelné mosty. Lze vybavit i tepelným kamenem, který slouží k lokálnímu ohřevu.

Velmi důležitou součástí terária je odvětrání. Velikost odvětrání volíme úměrně velikosti terária tak, aby nebylo příliš malé a had měl dostatek čerstvého vzduchu, ale nemělo by být ani příliš velké, aby neunikalo přiliš tepla a byli jsme schopni terárium vytopit na požadovanou teplotu.
Otázkou zůstává jaký typ odvětrání je nejlepší, zda jedno větší přes přední nebo i jinou stranu terária, nebo odvětrání dvojité, ale opět kam jednotlivé větrací otvory umístiit. Názory teraristů se v tomto liší. Já zastávám názor a používám ve všech mých vyráběných terárií tzv. křížové odvětrání. U tohoto typu odvětrání nedochází k prudkému proudění vzduchu a tím zamezíme tomu, aby had ležel třeba i v mírném průvanu.

Terárium vybavíme vhodným substrátem. Používal jsem čistý akvaristický písek, ale je pravdou, že je dost studený hlavně po narosení terária. V současnosti používám čistou rašelinu s dřevěnými štěpky v poměru 1:1. Dále zajistíme dostatečnou nádobu s čistou vodou. Je vhodné zajistit hadům i nějaké ty úkryty.

V teráriích mívám i jednoduchý teploměr s vlhkoměrem. Není to sice nezbytné, ale pro občasnou kontrolu to není k zahození.
S vybavením terária Vám rád poradím nebo Vám ho i vyrobím. Více v sekci "Nabízím". »